Anime, Trónok Harca & Game of Thrones

GoT Újranézés – 4×09 A Fal Őrzői

  • Bemutató: 2014. június 08.
  • Ebben a részben bukkan fel először: Mag Mar Tun Doh Weg, Cooper, Hegyi Donnel, Hobb, Smitty
  • Halálesetek: Ygritte, Pypar, Grenn, Dongo, Styr, Mag Mar Tun Doh Weg, Cooper, Hegyi Donnel, Smitty
  • Az epizód címe az Éjjeli Őrség esküjét idézi fel: „Kard vagyok a sötétségben. A falak őre vagyok. A tűz vagyok, amely elűzi a hideget.”
  • Az epizódban az évad főszereplői közül csupán öten bukkannak fel, ami a sorozat történelmében a legkevesebb szám. Ez az öt: Jon, Samwell, Szegfű, Tormund és Ygritte.
  • Ahogy a második évadban a Feketevíz epizód, ez a rész is teljesen a Fekete Vár ostromáról szól, és más történetszálak nem jelennek meg.
  • A rendezőnek, Neil Marshallnak összesen kilenc hete volt az epizódra, ebből négy hetet csak az előkészületek tettek ki, míg maga a forgatás három hétig tartott: egy hetet a felvezető és levezető jelenetekre szántak, kettőt pedig a csatára.
  • Marshall rendezte egyébként a Feketevíz című epizódot is.
  • A mamutokat, akiket most láthatunk először a képernyőn, a lehető legéletszerűbbre akarták elkészíteni. Marshall egy interjúban elmondta, hogy mennyire elégedett volt a számítógépes animációs csapat munkájával.
  • Az a jelenet, amikor csata közben a kamera 360°-os szögben, vágás nélkül körbejár két órán keresztül forgatták, és összesen hét felvétel volt szükséges, mire tökéletesre sikerült. A rendező azért ragaszkodott ehhez, mert a Fekete Vár egy teljes egészében megépített díszlet, és a csata hevét, valamint borzalmait így is be akarta mutatni.

  • A jégfalból kitörő sarló nem szerepel a könyvekben, a sorozat készítőinek ötete volt. Ahogy az emberi tömegben mamuton lovagló óriások esetében, itt is három külön felvételt kellett összehangolniuk: a kaszát elindító embert, a falat mászó vadakat és a számítógéppel megalkotott sarlót. A lassítás lehetővé tette neki, hogy felidézze a fájdalmat és az intim találkozást a csata központjában, mintha megrekedtek volna ebben a tragikus pillanatban. Egyike azon kevés pillanatoknak, amikor a sorozat a lassítást használ. A készítők úgy vélik ugyanis, hogy ez nem megfelelően alkalmazva túlságosan nyálas lehet, de ez a pillanat megérdemelte ezt a típusú felvételt.
  • Pypar és Grenn a regényben nem hal meg, sőt még a Sárkányok Tánca kötetben is élnek és virulnak. Grenn hősies önfeláldozását, hogy megakadályozza, hogy az óriás betörje az alagutat lezáró vasrácsot, a könyvben Donal Noye viszi véghez, a félkarú kovács. Pypar halálának azonban nincs könyvbeli megfelelője. Benioff és Weiss éreztetni akarta az ostrom valódi következményeit, és mindezt nem érték volna el azzal, ha csak a statisztákat ölik meg.
  • Ugyancsak a regényben Jon időben figyelmezetni Vakondváros lakóit a közelgő támadásra, így azok a Fekete Várban keresnek menedéket. Mivel az Éjjeli Őrség létszáma túlságosan lecsappant, bárkinek akinek elegendő ereje volt egy íj vagy számszeríj kezeléséhez lehetőséget adtak, hogy részt vegyenek a csatában. A sorozatban Vakondváros egy váratlan támadás áldozata lesz, és egyedül Szegfű az, aki túléli a mészárlást (noha a könyvben Szegfű sosem hagyta el a Fekete Várat).
  • Hannah Murray (Szegfű) ötlete volt, hogy Sam és Szegfű csókjánál a lány is ügyetlen legyen. Abból indult ki, hogy szerinte Craster sosem csókolta meg feleségeit, így Szegfűnek is járatlannak kell lennie.
  • Amikor a thennek vargjának baglya leszáll a Fal tetején, hogy az ellenség védelmét kikémlelje, a színész-bagoly nem volt hajlandó a kijelölt pontra szállni. Két órán keresztül próbálták felvenni a jelenetet, és a rendező már azon tűnődött, lehet jobb lenne ha számítógépes trükkel helyettesítenék az élő állatot, amikor a madár végre a kijelölt helyre szállt le.
  • Az a jelenet, amikor az egyik óriás a mamut után rohan, majd végül hátba találja egy lövedék, és meghal az 1971-es Francia kapcsolat című filmet idézi, azon belül is Gene Hackman karakterének halálát.

 

Vélemény, hozzászólás?