- Bemutató: 2012. május 20.
- Ebben a részben bukkan fel először: Boros Blount (legalábbis most azonosíthatjuk, Imry Florent
- Halálesetek: Tengerjáró Matthos, Mandon Moore és sok más katona
- Az epizód címe a Feketevízű folyóra utal. A folyam egy folyóvidék forrásvidéken kezd bele hosszú útjába, hogy végül Királyvár mellett érje el a Feketevíz-öblöt és rajta keresztül a Keskeny-tengert.
- Ez a második epizód, melynek forgatókönyvét George Martin írta, a könyvek szerzője. Martin csaknem egy évvel az adásba kerülést megelőzően fedte fel az epizód címét egy blog postban.
- Nagyobb eltérések a könyvhöz képest:
-
A könyvben Tyrion parancsára hatalmas csörlőtornyokat építenek a folyó torkolatától nem messze. Ezek egy hatalmas láncot tartalmaznak, melynek segítségével képesek elzárni a folyót, miután a futótűz elterjed.
- Az égő hajókat a lánc miatt a folyó sodrása összetereli és lényegében egy roncshidat hoz létre a folyón keresztül. Tyrion itt harcol, amikor Boros Blount Cersei parancsára rátámad, és csaknem megöli
- Tomment Cersei parancsára a közeli Rosby-ba viszik, de Tyrion átveszi a parancsokságot a fiú őrködése felett.
- A könyvben Stannis nem harcol, hanem távolról irányít. Davos sem kapitánya a flottának, a regényben ezt a szerepet Stannis sógora, Imry Florent tölti be.
- A Véreb kést szorít Sansa torkához a találkozásukkor, és kikényszerít tőle egy dalt. A jelenet annyira csókért kiáltott, ami nem történt meg, hogy rajongók csak unkiss-nek nevezik a Véreb Sansa iránt táplált érzéseit.
-
- Mivel a producerek David Benioff és D.B. Weiss rendkívül csalódottak voltak, hogy nem tudták filmre vinni az első évad döntő csatáját a Zöld Ág mellett, úgy határoztak, hogy a Királyvár ostroma epikus lesz. Eleinte azonban itt is pénzügyi akadályokba ütköztek, de sikerült meggyőzniük az HBO-t, hogy erre az epizódra nagyobb költségvetést bocsássanak a rendelkezésükre. Összesen 500.000$ plusszra lett volna szükségük, de a csatorna csak 200.000$ írt jóvá.
- A nagyobb összeg ellenére sem tudták megvalósítani a Martin által írt forgatókönyvet teljes egészében. Annak is financiális okai voltak, hogy a csatát éjszaka filmezték, így nem kellett annyi digitális elemet hajszálpontosan kidolgozni. Néhány forrás arról számolt be, hogy Martin forgatókönyve alapján megjelent volna a hatalmas lánc, amivel a könyvben lezárják a folyó torkolatát, de ez később Martin maga cáfolta. Azt azonban elmondta, hogy megjelent volna a Három Szajha, azok a hajítógépek, melyek segítségével Joffrey a könyvben kihajítja a vár faláról a Stannishez hű embereket.
- A rendező, Neil Marshall az utolsó pillanatban csatlakozott, mivel az epizód eredeti rendezője távozott, miután édesapja beteg lett. Az új rendező nem olvasta a könyveket, ezért a rendezést megelőzően maratonban végig nézte a korábbi epizódokat egyetlen szombat alatt. Marshall további elemekkel gazdagította a csatajeleneteket (az ő ötlete volt például, hogy Stannis megmássza a falat lényegében egyedül), de a forgatás közben újabb és újabb véres pillanatok jutottak eszébe, amit ott helyben kellett improvizálni (a Véreb levágja ellenfele lábát, Stannis bezúzza valakinek a fejét).
- Egészen a negyedik évad végéig (A Fal Őrzői) ez volt a legdrágább epizód a sorozat történetében.
- A rész végén a Castamere-i esőket a The National együttes előadásában hallhatjuk.
- Jerome Flynn (Bronn) is dalra fakad az epizódban. Kevesen tudják, hogy a ’90-es évek egy pop duo tagja volt (Robson and Jerome), és a brit lejátszási listákon három albuma is az első helyen kötött ki.
- Benioff és Weiss nagy bátran átírták Cersei és Tommen jelenetében elhangzó monológot, de Martin sokkal elégedettebb lett ezzel a változattal, mint azzal, amit ő írt. Ezt a jelenetet egyébként Magda Goebbels története ihlette, aki a Berlini Fal lerobolása után megmérgezte tulajdon gyermekeit, majd öngyilkosságot követett el. Martin azt is elárulta, hogy a Bronn és Sandor Clegane közötti kocsmajelenetet sem ő írta, hanem a producerek, de nagyon élvezte a játékot.
- A DVD kommentárokból megtudjuk azt is, hogy Sophie Turner (Sansa) szó nélkül tűrte az évad során a karaktere megpróbáltatásait (ütlegelések, levetkőztetés, majdnem-megerőszakolás), de amikor megtudta, hogy énekelnie kell az epizód során, nagyon megrémült.
- Az epizód 2012-ben két kreatív Emmy-díjat is besöpört: a legjobb hangkeverésért és hangvágásért, valamint 2013-ban elnyerte a legjobb drámai felépítésért, és a legjobb rövidfilmért járó Hugo-díjat is.
- Érdemes felfigyelni arra, hogy Lancel Lannistert megsebesíti egy nyíl a csata során. A könyvben nagyon sokáig lábadozik sérüléseiből, teljesen megöregszik és elgyengül. Miután meggyógyul a hit felé kezd orientálódni, és így kerül a Hét Hitének vonzáskörébe, hiába vesz feleségül egy folyóvidék nemes lányt.
- A könyvben Garlan Tyrell, Loras bátyja ölti magára Renly páncélját, hogy összezavarva a viharvégi katonákat megossza Stannis seregét.