A Vaják – The witcher

A Netflix A VajákThe Witcher sorozata nagyon hasonlít a főhőséhez: nagydarab, robosztus, és nem szeret magyarázkodni. A fantasy eposz főszereplője Henry Cavill, aki az ezüsthajú Geralt of Rivia megformálója. Ő alakítja a sorozat főhősét a zord Vajákot.

Sajnos A Vaják – The Witcher nem olyan egyszerű kaland, mint mondjuk a The Mandalorian. Geralt körül rengeteg cselekményszál fut össze majd ágazik szét megint.

Ezért engedjétek meg, hogy röviden összefoglaljuk, hogy ki vagy kik is azok a Vajákok.

A Witcher – A Vaják (lengyelül: Wiedźmin, ejtsd: [ˈvʲɛd͡ʑmʲin]) fantasy regények és novellák sorozata, amelyet Andrzej Sapkowski lengyel szerző írt. A sorozat a híres Witcher, Rivia Geralt körül forog.

Sapkowski műveiben a Witcherek szörnyvadászok, akik fiatalon átesnek a füvek próbáján. Ha túlélik vár még rájuk egy embert és witchert próbáló tréning.

A regénysorozat Witcher Saga néven ismert. A novellákat és regényeket számos nyelvre lefordították, többek között magyar, kínai, angol, francia, német, olasz, orosz, litván, spanyol és ukrán nyelvre.

Geralt történetének és a Witcher világában játszódó más regényeknek, számítógépes játékoknak valamint a filmsorozatnak több óvatos becslés szerint százmillió rajongója van, csak a The Witcher számítógépes játékból több mint 50 millió példányt adtak el, 2020. május 28-adikai adatokat figyelembe véve.

Remek The Witcher – A Vaják ajándékokért látogass el a GEEKhub -hoz! Megéri! 😉

Szóval, mi az a Vaják, The Witcher?

Tényleg ennyire az elején kezdjük? Igen! 😀 A witcher egy felbérelt szörnyvadász aki helyére teszi a szörnyproblémáidat!

A Vaják – The Witcher? Miért, több is van belőlük?

Igen! A Vajákok ritkák, de Geralt nem az egyetlen Witcher. Egy korai epizód azzal kezdődik, hogy Geralt egy szörnyetegre vadászik, amely megölt egy másik vajákot, és egy ponton hallani fogod, hogy Geralt említ egy Vesemir nevű embert – ez annak a witchernek a neve, aki kiképezte őt. Annak ellenére, hogy más vajákok is léteznek, általánosságban elmondható, hogy a The Witcher szinte kizárólag Geralt of Rivia kalandjairól és az általa megismert emberekről szól.

Miért ritkák a Vajákok? Lehetek én is Witcher?

Valószínűleg nem. A vajákok egykor hétköznapi emberek voltak, akiket a tudomány és a mágia kombinációja emberfelettivé mutált (mint Amerika Kapitány), képesek voltak a normális emberek számára elviselhetetlen bájitalok fogyasztására, hogy még hatékonyabbak legyenek. A vajákká válás egy kimerítő folyamat, amit a Fűvek próbájának neveznek, és csak a vizsgázók egyharmada éli túl.

Ezt most frankón Te találtad ki?

Sajnos nem! 😀 A The Witcher a lengyel író, Andrzej Sapkowski könyvsorozatán alapul. Geralt nyomtatott kalandjai nagyon népszerűek az egész világon, Lengyelországban nemzeti kincsként tartják számon az írót. Képregény, tévésorozat, film és asztali szerepjáték is készült Sapkowski művei alapján. A legsikeresebb és leghíresebb adaptáció azonban a CD Projekt Red stúdió The Witcher videojáték-trilógiája.

Mennyire hasonlít a Netflix filmsorozata a játékokhoz?

Eléggé hasonló, mivel mind a sorozatot, mind a játékokat egyértelműen olyan emberek készítik, akik tisztelik a forrásanyagot. Az egyik fő elem, amelyet egyenesen a játékokból vettek át, Henry Cavill alakítása – különösen a hangja, amelyet erősen inspirált Doug Cockle szinkronszínész Geralt alakítása. Ha még nem próbáltad ki a játékokat, akkor érdemes: Cavill legtöbb színészi döntésének sokkal több értelme lesz, ha már láttad a játék Geraltját.

Szuper! De hol történik mindez?

A The Witcher egy … kontinens nevű kontinensen játszódik. #lökjetekdulvánapadlólale

https://youtu.be/znxFrgql5dc

Most szórakozol?

Nézd, ha azt gondolnád, hogy a te kontinensed az egyetlen, elneveznéd?

Oké! Szóval van A Kontinens és vannak szörnyek?

Igen! A The Witcher világát az teszi érdekessé, hogy a kontinens tele van a szokásos fantasy népekkel – elfekkel, törpékkel és hasonlókkal -, de valamikor réges-régen egy Szférák Együttállása révén világa kapcsolatba került más világokkal, ahol mítoszok teremtményei éltek. Tehát vannak szörnyek, mint a vámpírok és a vérfarkasok, de olyan népi dolgok is, mint a tündérek és a grumpkinok, valamint a szláv mítoszokból származó, kevésbé ismert szörnyűségek is.

És a Mágia is létezik, ugye?

Sima! A vajákok képesek alapvető mágiát használni – egyszerű dolgokat, amelyek kb. a Star Wars Erőjéhez hasonlíthatók. A The Witcher azonban a varázslókkal is foglalkozik, akik a vajákokhoz hasonlóan fáradságos próbákon mennek keresztül, hogy azzá váljanak, amik. Ez a feszültség egyik nagy forrása a Witcher-történetekben, amelyek nagyrészt a társadalomból kitaszítottakról szólnak. Sok szörnyeteg átkok eredménye, amelyek normális emberek szörnyű viselkedéséből erednek, és míg ezek az átkok feloldhatók, a boszorkányok és varázslónők nem tudják visszafejteni, amit velük tettek.

Azt hallottam, hogy ez a sorozat olyan, mint a Trónok harca. Olyan, mint a Trónok harca?

Hát nem! 😀 Más a cselekmények motorja! Egy rendkívül finomanhangolt, egyedi és varázslatos történet! Mindenféle áthallás és történelmi tények átfejtése nélkül. Friss, egyedi és remekbeszabott históra! Olvasni is megéri a regényeket!

Oké! 😀 Akkor most mi is ez?

A Witcher-történetek minden adaptációjában eléggé következetes dolog Geralt jellemzése: főleg azért, mert a Hercules és más ’90-es évekbeli kalandsorozatokhoz hasonlóan ő a rövid történetek eszköze. Könnyű leszólni Geraltot, hogy unalmas, de pont ez a lényeg!

Akárcsak Herkulesnek abban a sorozatban, neki is van háttértörténete, amibe időnként beleássuk magunkat, de leginkább egy nagy, dögös fal, amiről a karakterek morális dilemmákba ütközhetnek. Geralt egy városba érkezik, és felveszik egy munkára, ez a munka végül sokkal bonyolultabb, mint ahogy azt hinnénk, és Geralt – aki minden nap hazudik magának, hogy soha nem keveredik bele – belekeveredik.

Általában van egy csúcspontot jelentő harc és egy ironikus fordulat, aztán Geralt továbbáll, általában azért, mert valaki kiakadt rá. Az emberek nem szeretik a vajákokat, annak ellenére, hogy szükség van rájuk.

Szóval semmi politikai, udvari intirika, csak hent?

Túrót! 🙂 Nem ez a fő vonzerő, de ha tudod, hogy hol és mikor vagy egy adott pillanatban, akkor több kontextust kapsz Geralt kalandjairól és az emberek fontosságáról, akikkel találkozik.

A sorozat ezt soha nem mondja ki nyíltan, de az első évad nagy részében a The Witcher három idősíkon játszódik. A legkorábbi idősík a vengerbergi Yennefer (Anya Chalotra) útját követi, hogy varázslónővé váljon; a középső idősík évtizedekkel később játszódik, és Geraltot követi különböző kalandjain; a legújabb idősík pedig Cirillát (Freya Allan), a menekülő hercegnőt követi, miután hazáját, a Cintrai Királyságot megszállta a Nilfgaardi Birodalom.

Ez totál káosz!

Azért, mert az! A regényeket próbálja követni! 🙂 Hirtelen támpontokat kapunk, amikor látjuk, hogy valaki aki korábban meghalt, épp jól van. Vagy felfedezzük, hogy egy korábban lerombolt királyság még mindig áll.

A sorozat hosszú távon egyesíti a központi triót: Geraltot, Yennefert és Cirillát, de Yennefer háttértörténetébe is bele akar merülni, és Geraltot is saját kalandokba akarja vinni. De ez a módja annak, hogy a cselekmény úgy álljon össze, ahogyan kell.